DD62S2S00S/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S2S00S/AA is not available
DD62S2S00S/AA
DigiKey Part Number
4306-DD62S2S00S/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S2S00S/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Board Side (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C