DD62S20HE0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S20HE0 is not available
DD62S20HE0
DigiKey Part Number
4306-DD62S20HE0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S20HE0
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C