DD62S20GV3S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S20GV3S is not available
DD62S20GV3S
DigiKey Part Number
4306-DD62S20GV3S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S20GV3S
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C