DD62M3S0T2S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4306-DD62M3S0T2S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DD62M3S0T2S |
Description | D-SUB CONNECTOR |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Primary Material Metal |
Mfr | Shell Material, Finish Stainless Steel, Passivated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Bulk | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
Connector Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Type Plug, Male Pins | Current Rating (Amps) 5A |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 3 | Color Blue |
Mounting Type | Contact Form Machined |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) High Density | Dielectric Material Polyester, Glass Filled |
Contact Type Signal | Contact Material Copper Alloy |
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |