DD62M2S0V30 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62M2S0V30 is not available
DD62M2S0V30
DigiKey Part Number
4306-DD62M2S0V30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62M2S0V30
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Board Side (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C