DD62M10GES is available for purchase but is not normally stocked.
Amphenol Positronic
In Stock: 17
In Stock: 0
Image for DD62M10GES is not available
DD62M10GES
DigiKey Part Number
4306-DD62M10GES-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62M10GES
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C