DD44S32S00X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44S32S00X is not available
DD44S32S00X
DigiKey Part Number
4306-DD44S32S00X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S32S00X
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C