DD44S3000S-15 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44S3000S-15 is not available
DD44S3000S-15
DigiKey Part Number
4306-DD44S3000S-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S3000S-15
Description
DD44S3000S-15
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C