DD44S20GVL0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44S20GVL0 is not available
DD44S20GVL0
DigiKey Part Number
4306-DD44S20GVL0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S20GVL0
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C