DD44S10000/AA
DigiKey Part Number
4306-DD44S10000/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S10000/AA
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44POS CRIMP
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Packaging
Bag
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C