DD44M4R700S/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 117
Image for DD44M4R700S/AA is not available
DD44M4R700S/AA
DigiKey Part Number
4306-DD44M4R700S/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44M4R700S/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C