DD44M4B800C is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44M4B800C is not available
DD44M4B800C
DigiKey Part Number
4306-DD44M4B800C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44M4B800C
Description
DD44M4B800C
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C