DD44M32S500C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Image for DD44M32S500C is not available
DD44M32S500C
DigiKey Part Number
4306-DD44M32S500C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44M32S500C
Description
DD44M32S500C
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Cadmium Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Board Lock
Number of Rows
3
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Blue
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Flange Feature
Board Side (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C