DD44M2S0V3Z is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44M2S0V3Z is not available
DD44M2S0V3Z
DigiKey Part Number
4306-DD44M2S0V3Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44M2S0V3Z
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Board Side (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C