DD44M20ANES is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44M20ANES is not available
DD44M20ANES
DigiKey Part Number
4306-DD44M20ANES-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44M20ANES
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C