DD26S4B8000 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD26S4B8000 is not available
DD26S4B8000
DigiKey Part Number
4306-DD26S4B8000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD26S4B8000
Description
DD26S4B8000
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C