DD26S1S0V5S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD26S1S0V5S is not available
DD26S1S0V5S
DigiKey Part Number
4306-DD26S1S0V5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD26S1S0V5S
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Board Side (4-40)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C