DD26M1000S
DigiKey Part Number
4306-DD26M1000S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD26M1000S
Description
CONN D-SUB HD PLUG 26POS CRIMP
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Packaging
Bag
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C