AD15F0S15MES/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
Molex
In Stock: 11
Molex
In Stock: 50
New at DigiKey
Image for AD15F0S15MES/AA is not available
AD15F0S15MES/AA
DigiKey Part Number
4306-AD15F0S15MES/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD15F0S15MES/AA
Description
AD15F0S15MES/AA
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adapter Connector D-Sub, 15 Pin Female To D-Sub, 15 Pin Male Free Hanging (In-Line)
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Connector Saver
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Convert To (Adapter End)
D-Sub, 15 Pin Female
Includes
3 pcs - 1 Connector, 2 Jack Screws
Convert From (Adapter End)
D-Sub, 15 Pin Male
Voltage Rating
300 V
Number of Rows
2
Current Rating (Amps)
7.5 A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C