HCSP-1BS-1100
DigiKey Part Number
1993-HCSP-1BS-1100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCSP-1BS-1100
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 1100A
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 1100A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module
Category
Sensitivity
1.81mV/A
Mfr
Frequency
70kHz ~ 250kHz
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Active
Response Time
3µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
14mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C