FXPT07200
DigiKey Part Number
APC1136-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FXPT07200
Description
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Wire Gauge or Range - AWG
12-26 AWG
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Operating Temperature
105°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Female Sockets
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
7
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
3, 4
Torque - Screw
1.13 Nm (10.0 Lb-In)
Number of Levels
2
Wire Strip Length
7.87mm
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material
Copper Alloy
Plug Wire Entry
90°
Housing Material
Polyphenylene Oxide (PPO)
Termination Style
Screw with Captive Plate
Insulation Height
0.690" (17.53mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number
Current - UL
15 A