Image for ELVA38100 is not available
ELVA38100
DigiKey Part Number
ELVA38100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELVA38100
Description
TERM BLOCK HDR 38POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Current - UL
12 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Tray
Color
Black
Operating Temperature
125°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
38
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
19
Contact Material
Brass
Number of Levels
2
Housing Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.890" (22.61mm)