MAP-60-00B
DigiKey Part Number
1967-MAP-60-00B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAP-60-00B
Description
CONN PLUG FMALE 10POS SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder
Category
Shell Finish
Passivated
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Silver
Part Status
Active
Features
Ground
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
0.5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
60V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C