SDB-25BMMA-SL7001
DigiKey Part Number
SDB-25BMMA-SL7001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDB-25BMMA-SL7001
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C