M12A-12PMMP-SF8001
DigiKey Part Number
1754-1031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12A-12PMMP-SF8001
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M12A-12PMMP-SF8001 Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
1.5A
Shell Size - Insert
M12-12
Voltage Rating
30VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C