69802-044LF
DigiKey Part Number
609-3480-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
69802-044LF
Description
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 (4 x 11) Pos PLCC Socket Tin Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
69802-044LF Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Pitch - Post
0.050" (1.27mm)
Packaging
Tube
Contact Finish - Post
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Post
150.0µin (3.81µm)
Type
PLCC
Contact Material - Post
Phosphor Bronze
Number of Positions or Pins (Grid)
44 (4 x 11)
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch - Mating
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Mating
Tin
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating
150.0µin (3.81µm)
Current Rating (Amps)
1 A
Contact Material - Mating
Phosphor Bronze
Contact Resistance
20mOhm