Image for VM10A5010000G is not available
VM10A5010000G
DigiKey Part Number
VM10A5010000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VM10A5010000G
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS 7.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
12-22 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
0.34-2.5mm²
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Plug, Female Sockets
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
10
Screw Size
M2.5
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Pitch
0.295" (7.50mm)
Wire Strip Length
6-7mm
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Copper
Termination Style
Screw - Pressure Clip
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.587" (14.91mm)
Current - UL
20 A