Image for VM0755030000G is not available
VM0755030000G
DigiKey Part Number
VM0755030000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VM0755030000G
Description
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM
Detailed Description
7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Color
Black
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
7
Positions Per Level
7
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Wire Strip Length
6-7mm
Insulation Height
0.587" (14.91mm)
Current - UL
20 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V