TT0301000000G
DigiKey Part Number
1818-TT0301000000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TT0301000000G
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
16-22 AWG
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug for Unshrouded Header
Features
Interlocking (Side)
Number of Positions
3
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
3
Screw Size
M3
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Wire Strip Length
5-6mm
Plug Wire Entry
90°
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.449" (11.40mm)
Current - UL
10 A