Image for TH1301010000G is not available
TH1301010000G
DigiKey Part Number
TH1301010000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TH1301010000G
Description
TERM BLOCK PLUG 13POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
14-22 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
0.34-1.5mm²
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Plug for Unshrouded Header
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
13
Screw Size
M2.6
Positions Per Level
13
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
5-6mm
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Material
Phosphor Bronze
Plug Wire Entry
90°
Housing Material
Thermoplastic
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Insulation Height
0.433" (11.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number
Current - UL
15 A