HA1271500000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Altech Corporation
In Stock: 0
Image for HA1271500000G is not available
HA1271500000G
DigiKey Part Number
HA1271500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HA1271500000G
Description
TERM BLK 12P SIDE ENT 3.81MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
16-26 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Packaging
Bulk
Features
Lever Actuated
Part Status
Active
Color
Green
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
12
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
6 A
Base Product Number
Voltage
300 V