HA0771500000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Altech Corporation
In Stock: 0
Image for HA0771500000G is not available
HA0771500000G
DigiKey Part Number
HA0771500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HA0771500000G
Description
TERM BLK 7P SIDE ENT 3.81MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
16-26 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Packaging
Bulk
Features
Lever Actuated
Part Status
Active
Color
Green
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
7
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
6 A
Base Product Number
Voltage
300 V