20020003-H061B01LF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
Similar
On Shore Technology Inc.
6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
20020003-H061B01LF
DigiKey Part Number
609-4118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20020003-H061B01LF
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - mm²
1-2.5mm²
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Female Sockets
Features
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
6
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
6
Screw Size
M3
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Wire Strip Length
7-8mm
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Copper Alloy
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Housing Material
Thermoplastic Resin
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.594" (15.09mm)
Current - UL
12 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V