SH50S-2.0-150
DigiKey Part Number
TE2143TR-ND - Tape & Reel (TR)
TE2143CT-ND - Cut Tape (CT)
TE2143DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH50S-2.0-150
Description
FIXED IND 150UH 2A 100 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Unshielded Toroidal Inductor 2 A 100mOhm Max Nonstandard
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.957" L x 0.925" W (24.30mm x 23.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.411" (10.45mm)