AEVT1000-CAL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 1 kA 24VDC Coil Chassis Mount
AEVT1000-CAL
DigiKey Part Number
2040-AEVT1000-CAL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEVT1000-CAL
Description
1000A, 24V COIL, AUX CONTACT, W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Auxiliary Contacts
Manufacturer
Altran Magnetics, LLC
Termination Style
Stud
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Box
Must Operate Voltage
20 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
40 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
20 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Current
350 mA
Contact Rating (Current)
1 kA
Coil Power
8.4W
Switching Voltage
1.8kVDC - Max
Coil Resistance
68.57Ohms