PSC-48124
DigiKey Part Number
1920-1137-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSC-48124
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSC-48124 Models
Category
Current - Output (Max)
20A
Manufacturer
Altech Corporation
Power (Watts)
480W
Series
Voltage - Isolation
4.242 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Efficiency
93%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
AC Voltage - Input
88 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.86" L x 3.40" W x 4.91" H (123.4mm x 86.3mm x 124.8mm)
DC Voltage - Input (Min)
124V
Approval Agency
CE, cULus, TUV
DC Voltage - Input (Max)
373V
Standard Number
508; 60950-1
Voltage - Output 1
24V