PSA-12024
DigiKey Part Number
1920-1148-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSA-12024
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Category
Power (Watts)
120W
Manufacturer
Altech Corporation
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
91%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.06" L x 2.17" W x 4.57" H (103.0mm x 55.0mm x 116.0mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 135 VAC, 180 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
508; 60950-1
Current - Output (Max)
5A