50C14X51AM
DigiKey Part Number
50C14X51AM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50C14X51AM
Description
FUSE CYL 14X51MM 50A 400V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50A 500 VAC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Altech Corporation
Applications
Motor Protection
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
120kA
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.551" Dia x 2.008" L (14.00mm x 51.00mm)
Current Rating (Amps)
50A
Base Product Number
Voltage Rating - AC
500 VAC