5606B1601 BK001
DigiKey Part Number
5606B1601BK001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5606B1601 BK001
Description
CABLE 2COND 16AWG BLACK 1000'
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 (1 Pair Twisted) Conductor Multi-Conductor Cable Black 16 AWG 1000.0' (304.8m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.300" (7.62mm)
Packaging
Spool
Length
1000.0' (304.8m)
Part Status
Active
Jacket Color
Black
Cable Type
Voltage
600 V
Number of Conductors
2 (1 Pair Twisted)
Operating Temperature
-25°C ~ 90°C
Wire Gauge
Jacket (Insulation) Thickness
0.0500" (1.270mm)