AOTF11N62L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 753
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 930
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 50
Vishay Siliconix
In Stock: 755
Rohm Semiconductor
In Stock: 490
STMicroelectronics
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 772
In Stock: 1.936
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 17
In Stock: 40
In Stock: 22
N-Channel 620 V 11A (Tc) 39W (Tc) Through Hole TO-220F
AOTF11N62L
DigiKey Part Number
785-1436-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTF11N62L
Description
MOSFET N-CH 620V 11A TO220-3F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1990 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
39W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
620 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220F
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
650mOhm @ 5.5A, 10V