AOTF095A60FDL
DigiKey Part Number
785-AOTF095A60FDL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTF095A60FDL
Description
MOSFET N-CH 600V 39A TO220-3F
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 14A (Tc) 56W (Tc) Through Hole TO-220F
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
95mOhm @ 14A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.1V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
74 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4050 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
56W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220F
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V