AON6200L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 17.938
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 169.566
Datasheet
STMicroelectronics
Toshiba Semiconductor and Storage
N-Channel 30 V 13A (Ta), 24A (Tc) 1.95W (Ta), 35W (Tc) Surface Mount 8-DFN (5x6)
8-DFN Top
AON6200L
DigiKey Part Number
785-1397-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AON6200L
Description
MOSFET N-CH 30V 13A/24A 8DFN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1300 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.95W (Ta), 35W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-DFN (5x6)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.8mOhm @ 20A, 10V