AOB27S60L
DigiKey Part Number
785-1248-2-ND - Tape & Reel (TR)
785-1248-1-ND - Cut Tape (CT)
785-1248-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOB27S60L
Description
MOSFET N-CH 600V 27A TO263
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 27A (Tc) 357W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1294 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
357W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
160mOhm @ 13.5A, 10V