AOB14N50 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AOB14N50 |
Description | MOSFET N-CH 500V 14A TO263 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 500 V 14A (Tc) 278W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±30V |
Part Status Not For New Designs | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2297 pF @ 25 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 278W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-263 (D2PAK) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 7A, 10V | Base Product Number |