CT4022-A12BSN8
DigiKey Part Number
620-CT4022-A12BSN8TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-CT4022-A12BSN8CT-ND - Cut Tape (CT)
620-CT4022-A12BSN8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT4022-A12BSN8
Description
CURRENT SENSOR MR 12A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 12A 1 Channel Magnetoresistive Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Linearity
±0.1%
Mfr
Accuracy
±3%
Series
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
500ns
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
7mA
For Measuring
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Number of Channels
1
Polarization
Bidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Mounting Type
Sensitivity
166.7mV/A
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency
DC ~ 500kHz