ASEK733KLA-40B-T-DK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Allegro MicroSystems
In Stock: 2
Datasheet
ACS733 - Current Sensor Sensor Evaluation Board
ASEK733KLA-40B-T-DK
DigiKey Part Number
620-1950-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASEK733KLA-40B-T-DK
Description
EVAL BOARD FOR ACS733
Customer Reference
Detailed Description
Category
Interface
Analog
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Sensitivity
20mV/A
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Part Status
Not For New Designs
Contents
Board(s)
Sensor Type
Current Sensor
Utilized IC / Part
ACS733
Sensing Range
40A