ACS773KCB-150B-SMT-T
DigiKey Part Number
620-ACS773KCB-150B-SMT-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS773KCB-150B-SMT-T
Description
CURRENT SENSOR HE 150A 5-CB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 150A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 5-CB Formed Leads, SMT
Category
Linearity
±0.9%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Bulk
Response Time
2.5µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
15mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Number of Channels
1
Polarization
Bidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Mounting Type
Sensitivity
8.8mV/A
Package / Case
5-CB Formed Leads, SMT
Frequency
DC ~ 200kHz