ACS72981KLRATR-150U5
DigiKey Part Number
620-ACS72981KLRATR-150U5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS72981KLRATR-150U5
Description
CURRENT SENSOR HE 150A 7-PSOF
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 150A 1 Channel Hall Effect Unidirectional 7-PowerSMD Module
Category
Accuracy
±3.5%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Bulk
Response Time
1.8µs
Current - Supply (Max)
14mA (Typ)
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Unidirectional
Sensitivity
26.66mV/A
Package / Case
7-PowerSMD Module
Frequency
DC ~ 250kHz
Supplier Device Package
7-PSOF
Linearity
±0.8%