ACS37035KLACTR-020B5
DigiKey Part Number
620-ACS37035KLACTR-020B5TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS37035KLACTR-020B5CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS37035KLACTR-020B5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37035KLACTR-020B5
Description
CURRENT SENSOR HE 20A 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±20A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Accuracy
±3%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
450ns
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
For Measuring
DC
Grade
Automotive
Sensor Type
Qualification
AEC-Q100
Output
Analog Voltage
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Sensitivity
100mV/A
Supplier Device Package
16-SOIC
Frequency
DC ~ 1MHz