ACS37003KMCATR-120B3
DigiKey Part Number
620-ACS37003KMCATR-120B3TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS37003KMCATR-120B3CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS37003KMCATR-120B3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37003KMCATR-120B3
Description
CURRENT SENSOR HE 120A 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 120A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Frequency
400kHz
Mfr
Linearity
±0.5%
Series
Accuracy
±1.1%
Voltage - Supply
3.15V ~ 3.6V
Current - Supply (Max)
15mA
For Measuring
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package
16-SOIC
Sensitivity
12mV/A